ARTYKUŁY

Wynajem długoterminowy czy leasing?


Właściciele firm mają kilka możliwości na nabycie samochodu na potrzeby prowadzonej działalności. Generalnie do wyboru mają zakup samochodu za gotówkę, zaciągnięcie na ten cel kredytu, podpisanie umowy leasingowej lub wynajem długoterminowy oferowany przez wypożyczalnie samochodów.

Zakup samochodu za gotówkę

Przedsiębiorca kupując samochód za gotówkę, staje się jego wyłącznym właścicielem, a co za tym idzie - może go w dowolnej chwili odsprzedać, może go serwisować w zakresie i na warunkach, które sam sobie wybierze, w trakcie zakupu me pełną dowolność wyboru marki, modelu i wyposażenia, a ponieważ auto jest jego wyłączną własnością, może dokonywać od niego pełnych odpisów amortyzacyjnych, które stanowiąc koszt przedsiębiorstwa obniżają podstawę opodatkowania.

Zakup gotówkowy ma jednak jedną, poważną wadę, która powoduje, że decyduje się nań stosunkowo niewielka liczba przedsiębiorców. Trzeba niestety w takim wypadku jednorazowo wydać sporą kwotę pieniędzy. Jeżeli nawet firma akurat dysponuje takim zapasem gotówki (a często niestety nie dysponuje), to zamrożenie sporych kwot na długi okres czasu powoduje utratę możliwości zainwestowania tych pieniędzy na inne cele, które mogłyby przynosić w tym czasie dodatkowe zyski.

Zakup auta na kredyt

Jest to jakieś rozwiązanie w sytuacji, kiedy firma nie chce wydać dużej kwoty jednorazowo, a spłatę samochodu zamierza finansować z bieżących dochodów firmy. Niestety zakup auta na kredyt wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim z powodu odsetek znacząco rośnie finalny koszt nabycia samochodu. Jeżeli kredyt zostanie zaciągnięty na krótki 2-3 letni okres - koszty te nie będą aż tak duże, natomiast wysokie będą comiesięczne raty za samochód i firma musi mieć pewność, że będzie w stanie pokrywać te koszty. W przypadku dłuższego, nawet 10-letniego kredytu comiesięczny koszt obsługi kredytu będzie niższy, natomiast końcowa wartość samochodu diametralnie urośnie, co nie do końca może być na rękę przedsiębiorcom.

Dodatkowo, bank udzielając nam kredytu na zakup samochodu będzie chciał na różne sposoby zabezpieczyć swoje pieniądze. Może zatem narzucić nam wykup polisy AC i zażądać cesji praw z tej polisy. Może wymagać ustanowienia siebie jako współwłaściciela pojazdu, wymagać zastawu bankowego i wielu innych form zabezpieczenia.

Samochodu zakupionego w ten sposób nie można sprzedać przed spłaceniem kredytu bez zgody banku, a zgodę taką bardzo trudno uzyskać. Z punktu widzenia podatkowego w koszty prowadzenia działalności możemy wrzucić jedynie odsetki od rat kredytowych, a odpisy amortyzacyjne możliwe są tylko wtedy, kiedy jesteśmy wyłącznym właścicielem pojazdu (bank nie jest jego właścicielem lub współwłaścicielem).

Leasing

Leasing, to nic innego, jak umowa cywilno-prawna pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą na podstawie której ten pierwszy zobowiązuje się przekazać drugiemu w użytkowanie konkretny samochód w zamian za uiszczane comiesięcznie opłaty - tzw. raty leasingowe. Wysokość rat i ich liczba jest z góry określona, właścicielem samochodu jest firma leasingowa i po zakończeniu użytkowania jest on jej zwracany.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy jest bardzo ciekawą i szybko zdobywającą rynek formą pozyskiwania przez firmy aut do swojej floty. Oferowany jest głównie przez wypożyczalnie samochodów, ale nie tylko. W tym przypadku samochód jest wynajmowany przez firmę na z góry ustalony okres (na przykład na trzy lata). Wypożyczalnia zakupuje, a następnie udostępnia wynajmującej firmie wskazany przez nią samochód, w wybranej przez nią konfiguracji (wersja silnikowa, kolor, wyposażenie itd.) w zamian za comiesięczne opłaty, które w całości można wliczyć w koszt prowadzenia działalności. Opłata zawiera w sobie oprócz kosztu samego wynajmu również koszty związane z obsługą administracyjną i techniczną samochodu.

Wypożyczalnia zdejmuje z barków wypożyczającego wszelkie sprawy związane z obsługą samochodu, a zatem nie musi on angażować w to swoich środków i zasobów. Wymienić tutaj możemy wszelkie sprawy administracyjne związane z zakupem samochodu, jego rejestracją, ubezpieczeniem, przeglądami okresowymi, ale nie można także zapominać o bieżących naprawach, przeglądach technicznych wynikających z przebiegów samochodu, wymianie oleju, opon itd.

W razie awarii lub kolizji na czas naprawy przedsiębiorca otrzymuje auto zastępcze, nie musi się zatem martwić związanymi z tym przestojami i utratą potencjalnych dochodów.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Nowy model w naszej flocie - Kia Xceed


Wynajem samochodów i busów


Yanosik dostępny w Czechach i na Słowacji


Wynajem długoterminowy


Wypożyczalnia aut i wynajem busów.


Wynajem auta przez internet - czy to jest dobry pomysł?


Julia z tytułem piękności roku


Najtańsza wypożyczalnia samochodów Kraków, Katowice


A3S i SQ5


Lynk, nowa chińska marka samochodów chce namieszać w Europie


Wynajmij auto. Nie kupuj!


Strefy Tempo 30. Czy to funkcjonuje?


Wynajem aut dostawczych Kraków 24h


Jest szansa na przebicie w roku 2016 poziomu 400 tys. rejestracji osobówek


Sposób jazdy wpłynie na wysokość ubezpieczenia OC samochodu?


Nowa Honda Civic


Wynajem samochodów w Kraków Lotnisko


WYNAJEM SAMOCHODÓW


Wypożyczalnia Samochodów - Ceny od 44 zł/24h


Wypożyczalnia aut miejskich


Cennik wynajmu 9-cio osobowego busa na wakacje?


Kraków, wypożyczalnia aut


W Krakowie tworzona jest aplikacja pokazująca wolne miejsca parkingowe


Wynajem Samochodów osobowych. Cennik


Najtańszy wynajem samochodów, auto na wynajem siedem dni w tygodniu


Wypozyczalnie aut w Krakowie


Wynajem samochodów Kraków, Balice


Wypożyczyć auto, nie kupować


Jakie koszty przejmie wypożyczalnia aut gdy wynajmujesz auto?


Fiesta i Focus w wersjach usportowionych


Proces o skopiowanie modelu Land Rovera w Chinach


Peugeot 3008 Jeden z najciekawszych w swojej klasie


Wynajem samochodów w Krakowie - Lotnisko


Wynajem busów i samochodów dostawczych


Dość już hybryd, czyli silnik 5,0 V8 w Lexusie


Drożejąca benzyna, rekordowo tanie LPG


Wypożyczalnia Samochodów Go Rental Cars Chorzów


Skoda w abonamencie


Trzy dni w cenie dwóch


Przypominamy o ciekawej, wciąż obowiązującej ofercie naszej wypożyczalni


Kia Optima Sportwagon - piękne kombi na Poznań Motor Show


Suzuki Swift od 44 zł brutto za dobę


Pakiety i promocje - Pakiet szóstka


GO Rental Cars sponsorem strategicznym


Jakich samochodów szuka się najczęściej w Polsce?


Sprzedaż nowych aut w programie przypominającym wynajem długoterminowy.


Najtańsza wypożyczalnia samochodów osobowych Warszawa, Kraków


Kraków - do wygrania wynajem Mercedesa GL na dwa dni!


Wynajem samochodów Warszawa, ul. Emilii Plater 10


Wynajem aut dostawczych


Kraków, wypożyczalnia aut 9-cio osobowych


Emisja CO2


Wypozyczalnia samochodow - Warszawa Lotnisko


Wypożyczalnia samochodów Kraków, Cennik


Wynajem długoterminowy czy leasing?


Wysoki wzrost na rynku wynajmu długoterminowego


Wynajem długoterminowy a leasing


Ford Focus i Ford Fiesta liderami sprzedaży


600 like wygrywa


Promocja na święto Wszystkich Świętych


Wynajem długoterminowy


Pakiet unlimitet w wypożyczalni GO69